Twój dom też może być inteligentny


Od czasu kiedy wymyślono pilota do telewizora nikt nie ulżył ludzkości tak bardzo jak ten, który zdjął z nas wszystkich konieczność wstawania z fotela i przełączania programów. Całe szczęście wciąż powstają nowe rozwiązania, które mają nam ułatwić życie, warto z nich korzystać.
Jednym z nich jest na pewno sterowanie oświetleniem w swoim domu na przykład poprzez telefon komórkowy. Takie pomysły to dzisiaj nie tylko sfera marzeń, ale już realne rozwiązania, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Są takie systemy, które pozwalają na sterowanie światłem w całym domu, we wszystkich pomieszczeniach. Dzięki temu można zmniejszać natężenie światła nawet o kilkadziesiąt procent, a tym samym oszczędzać zarówno czas i pieniądze. Domy inteligentne to takie, które mamy pod kontrolą nawet wtedy, kiedy nas w nich nie ma. Przecież wiele razy zdarzyło się tak, że zapomnieliśmy zgasić światło w jakimś pomieszczeniu, a do domu wracamy późnym wieczorem i co wtedy zrobić? Zwalniać się z pracy, żeby jechać na miejsce i kliknąć wyłącznik? Nawet jeżeli mamy takie możliwości, to czasami by nam się po prostu nie chciało. Gdybyśmy natomiast mieli sterowanie oświetleniem w naszym telefonie to raz dwa moglibyśmy poradzić sobie z tym problemem. Z kolei wchodząc do domu zawsze szukamy włącznika i czasami nie jest to wcale takie łatwe jakby się mogło wydawać. Tymczasem mając czujnik obecności światło zapali się samo, to niesamowicie wygodne rozwiązanie. Podobne czujniki można zainstalować także w pokojach, kuchni, wszędzie. Pamiętajmy jednak, że domy inteligentne to nie tylko sterowanie oświetleniem, ale także wiele innych rozwiązań, które dzisiaj są już na porządku dziennym. Popularne jest też sterowanie żaluzjami i roletami antywłamaniowymi, gdzie funkcja wyjścia z domu pozwoli na szybkie zasunięcie wszystkich żaluzji w całym budynku. Możliwe jest też sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją oraz wentylacją. Na przykład dzięki czujnikom temperatury i zaworom regulacyjnym można dowolnie ustawić temperaturę w danych pomieszczeniach. Takie systemy są dzisiaj właściwie już na porządku dziennym, chociaż ich zainstalowanie może jednak obejmować spore koszty, jest to jednak inwestycja na długie lata, a wygoda z jakiej możemy korzystać jest nie do oceniania.
Któż nie chciałby mieszkać w domu, który jest inteligentny? Z pewnością wielu z nas marzy o takich rozwiązaniach, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza gdy ktoś jest zapracowany i na co dzień nie ma czasu, aby zajmować się tego typu sprawami.

Previous Miejsce na ziemi
Next Inteligentne domy przyszłości