Miejsce na ziemi


Każdy człowiek potrzebuje swojego miejsca na ziemi. Dla niektórych jest to tak zwana mała ojczyzna, czyli konkretna miejscowość, w której się wychowali. Dla innych jest to dom, w którym się urodzili czy wychowali. W każdym przypadku miejsce to wiąże ze sobą same pozytywne emocje. Można się do niego przenosić myślą, wspomnieniami.
Oczywiście to nie musi być dom w dosłownym tego słowa znaczeniu. To może być maleńkie mieszkanie, w którym spędziliśmy z rodzicami pierwsze lata naszego życia. Nieistotny jest metraż, ważne są wspomnienia, które są z tym miejscem związane.
Takie pozytywne emocje może też przyciągać jakiś element krajobrazu, jak choćby ogród, w którym bawiliśmy się jako dziecko. Mogliśmy w nim budować sobie dom na drzewie albo podglądać, jak ptaki budują sobie mieszkanie na gałęzi drzewa. Ogród stawał się przestrzenią, w której, przy pomocy wyobraźni, tworzyliśmy sobie nowe światy, zamienialiśmy się w superbohaterów, a przy okazji świetnie spędzaliśmy czas.
Zdarza się, że kiedy jako dorośli kupujemy sobie pierwszy dom, staramy się je urządzić podobnie do tego, które pozostaje w naszych wspomnieniach. Odtwarzamy kolory ścian, wyszukujemy podobne meble i dywany. Staramy się, by nasze mieszkanie przejęło nie tylko wygląd tamtego dawnego, ale żeby wręcz nim się stało. Szukamy pozytywnych wartości w naszym dzieciństwie. Jeśli chcemy poszerzyć nasze wspomnienia o te, które dawał nam ogród, szukamy wytchnienia i pociechy w parkach. Zawsze przy tym staramy się osiągnąć ten efekt, o jakim pamiętamy w związku z naszym dzieciństwem - chcemy poczuć się bezpiecznie i dobrze.

Domy nowoczesne, domy energooszczędne

Previous Domy ekologiczne – o izolacji w projektowaniu słów kilka
Next Twój dom też może być inteligentny