Domy pasywne standard czy ekstrawagancja?


Domy pasywne to domy energooszczędne. Są budowane w wysokim standardzie wznoszenia obiektów budowlanych. Wyróżniają je bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych. Poza tym w domach pasywnych istniej możliwość przeznaczenia szeregu rozwiązań, których celem jest zminimalizowanie zużycia energii. Domy pasywne zużywają 8 razy mniej energii, niż lokale budowane w technice tradycyjnej.

Pierwsze domy pasywne powstały w Niemczech. Ich twórcą jest dr Wolfgang Feinst. Idea mieszkania pasywnego zakłada, że do ogrzania nie mogą być użyte paliwa nieodnawialne: gaz, olej, węgiel. Aby taka sytuacja była możliwa, projekt lokalu mieszkalnego musi być tak wykonany, ażeby do ogrzania budynek potrzebował mniej niż 15 kWh/m² na rok. Przy niskim współczynniku zapotrzebowania energii cieplnej do ogrzania domu pasywnego wystarczy ciepło ziemi, słońca lub ciepło wytwarzane przez mieszkańców na przykład w trakcie mycia się, czy gotowania potraw.

Aby mieszkanie energooszczędny był zarazem domem pasywnym musi zostać spełnionych wiele warunków. Przede wszystkim kreując projekt lokalu pasywnego, należy wziąć pod uwagę, że jego działanie opiera się na wzajemnej zależności strat i dochodów ciepła. Pozyskanie ciepła musi być jak najbardziej optymalne. Natomiast straty muszą równać się prawie że zeru, czyli mogą być, ale na minimalnym poziomie. Ciepło do ogrzania budynku pozyskuje się naturalny metodę z wnętrza budynku – ciepło osób w nim przebywających, ciepło z takich urządzeń jak kuchenka, piekarnik i innych sprzętów gospodarstwa domowego. Ponadto energię do ogrzania lokalu pasywnego pozyskuje się ze słońca. Przydatne są przeszklenia południowych fasad domu. Ciepło odzyskuje się również z wentylacji. Stosuje się tu specjalną technikę wymienników w instalacjach. Natomiast straty ciepła są minimalizowane dzięki bardzo dobrej izolacji cieplnej ścian, dachu oraz dodatkowo formę samego budynku. Domy pasywne są domami kompaktowymi. Wielkość nie posiada tu znaczenia. Liczy się jakość i ekonomia. Domy pasywne nie są tanie. Jednak oszczędność na energii jest bardzo duża.

Previous Jaki dom zbudować dla swojej rodziny?
Next Postaw na nowoczesność - interesujące projekty domów