Domy ekologiczne – o izolacji w projektowaniu słów kilka


Jak izolować budynek, by dom stał się domem energooszczędnym? Projektanci takich domów wraz z inżynierami opracowują coraz to bardziej nowe sposoby zastosowania nowoczesnych technice w budownictwie energooszczędnym. Wiadomo, że bardzo dobra izolacja budynku jest podstawowym składnikiem jego energooszczędności. Izolować należałoby zarówno jego ściany, dach jak i stolarkę okienną.

Odpowiednia izolacja oznacza bowiem nieprzepuszczalność powietrza przez zewnętrzną powłokę budynku czyli ściany, dach i okna. Gdy budujemy mieszkanie ekologiczny, który posiada być głównie domem energooszczędnym w miejscu, gdzie klimat nas nie będzie rozpieszczał, zimy są mroźne i długie, warto się zastanowić przykładowo nad zaprojektowaniem i wstawieniem okien, które są szklone potrójnie. Takie okna są hitem w Szwecji. U nas mogą stać się przebojem w północno-wschodniej części państwie na Suwalszczyźnie. Zanim jednakże zastosujemy takie szyby, warto sprawdzić współczynnik przenikalności ciepła - oznaczony symbolem U - w oknach, które chcemy zastosować w naszym nowym domu. Im jest niższy, tym jest nie gorzej dla ich ekologiczności i energooszczędności. Pamiętajmy jednak, że producenci w większości określają ten współczynnik dla całych okien. I jest to poważny błąd, ponieważ najwięcej ciepła ucieka przez szyby. Warto zatem pytać o współczynnik przenikalności ciepła dla szyb, nie dla całych okien.

Dobra izolacja całego budynku zapewnia kategorycznie mniejsze straty ciepła. Dlatego odpowiedni projekt domu powinien zawierać izolację wszystkich najbardziej newralgicznych miejsc dla ubytków energii. Dobrze zaizolowany lokal mieszkalny energooszczędny nie jest jednak w pełni ekologiczny, gdyż materiały używane do jego izolacji ekologiczne zazwyczaj nie są. Przy ich produkcji jest zanieczyszczane środowisko emisją szkodliwych gazów - CO2 i SO2. Jednak ich energooszczędność wyrównuje w pełni poniesione straty.

Domy nowoczesne projekty

52e9267c7dc4a.jpg

 

Previous Projekty domów i ich szczegóły
Next Miejsce na ziemi